Individual Road Time Trial:   Open

 
Year Place Gold Silver Bronze
1994 Catania BOARDMAN Chris (Gbr) CHIURATO Andrea (Ita) ULLRICH Jan (Ger)
1995 Tunja INDURAIN Miguel (Esp) OLANO Abraham (Esp) PESCHEL Uwe (Ger)
1996 Lugano ZULLE Alex (Sui) BOARDMAN Chris (Gbr) ROMINGER Tony (Sui)
1996 OS Atlanta INDURAIN Miguel (Esp) OLANO Abraham (Esp) BOARDMAN Chris (Gbr)
1997 San Sebastian JALABERT Laurent (Fra) GONTCHAR Serguei (Ukr) BOARDMAN Chris (Gbr)
1998 Valkenburg OLANO Abraham (Esp) MAURI Melchor (Esp) GONTCHAR Serguei (Ukr)
1999 Verone ULLRICH Jan (Ger) ANDERSSON Michael (Sue) BOARDMAN Chris (Gbr)
2000 OS Sydney EKIMOV Viatcheslav (Rus) ULLRICH Jan (Ger) ARMSTRONG Lance (Usa)
2000 Plouay GONTCHAR Serguei (Ukr) RICH Michael (Ger) BODROGI Laszlo (Hun)
2001 Lissabon ULLRICH Jan (Ger) MILLAR David (Gbr) BOTERO Santiago (Col)
2002 Zolder BOTERO Santiago (Col) RICH Michael (Ger) GONZALEZ de GALDEANO Igor (Esp)
2003 Hamilton * ROGERS Michael (Aus) RICH Michael (Ger) PESCHEL Uwe (Ger)
2004 OS Athen HAMILTON Tyler (Usa) EKIMOV Viatcheslav (Rus) JULICH Bobby (Usa)
2004 Verona ROGERS Michael (Aus) RICH Michael (Ger) VINOKOUROV Alexandre (Kaz)
2005 Madrid ROGERS Michael (Aus) GUTIERREZ Jose Ivan (Esp) CANCELLARA Fabian (Sui)
2006 Salzburg CANCELLARA Fabian (Sui) ZABRISKI David (Usa) VINOKOUROV Alexandre (Kaz)
2007 Stuttgart CANCELLARA Fabian (Sui) BODROGI Laszlo (Hun) CLEMENT Stef (Ned)
2008 OS Peking CANCELLARA Fabian (Sui) LARSSON Gustav Erik (Swe) LEIPHEIMER Levi (Usa)
2008 Varese GRABSCH Bert (Ger) TUFT Svein (Can) ZABRISKIE David (Usa)
2009 Mendrisio CANCELLARA Fabian (Sui) LARSSON Gustav Erik (Swe) MARTIN Tony (Ger)
2010 Melbourne CANCELLARA Fabian (Sui) MILLAR David (Gbr) MARTIN Tony (Ger)
2011 Kopenhagen MARTIN Tony (Ger) WIGGINS Bradley (Gbr) CANCELLARA Fabian (Sui)
2012 OS London WIGGINS Bradley (Gbr) MARTIN Tony (Ger) FROOME Christopher (Gbr)
2012 Limburg MARTIN Tony (Ger) PHINNEY Taylor (Usa) KIRYIENKA Vasil (Blr)
2013 Florenz MARTIN Tony (Ger) WIGGINS Bradley (Gbr) CANCELLARA Fabian (Sui)
2014 Ponferrada WIGGINS Bradley (Gbr) MARTIN Tony (Ger) DUMOULIN Tom (Ned)
2015 Richmond KIRYIENKA Vasil (Blr) MALORI Adriano (Ita) COPPEL Jerome (Fra)
2016 OS Rio de Janeiro CANCELLARA Fabian (Sui) DUMOULIN Tom (Ned) FROOME Christopher (Gbr)
2016 Doha MARTIN Tony (Ger) KIRYIENKA Vasil (Blr) CASTROVIEJO Jonathan (Esp)
2003 * Hamilton 1. MILLAR Robert (Gbr) disqualified for doping use