results: Men's 4000-kilometer Team Pursuit European Championships

     
Jahr Medal Country Team
     
2017 Gold Australia Sam Welsford/Cameron Meyer/Alexander Porter/Nicholas Yallouris(Kelland O'Brien/Rohan Wight)
Silver New Zealand Pieter Bulling/Nicholas Kergozou/Dylan Kennett/Regan Gough
Bronze Italy Simone Consonni/Liam Bertazzo/Filippo Ganna/Francesco Lamon(Michele Scartezzini)
     
2016 OS Gold Great Britain Edward Clancy/Steven Burke/Owain Doull/Bradley Wiggins
Silver Australia Alexander Edmondson/Jack Bobridge/Michael Hepburn/Sam Welsford(Callum Scotson)
Bronze Denmark Lasse Norman Hansen/Niklas Larsen/Casper von Folsach/Frederik Madsen(Rasmus Quaade)
     
2016 Gold Australia Sam Welsford/Michael Hepburn/Miles Scotson/Callum Scotson(Luke Davison/Alexander Porter)
Silver Great Britain Bradley Wiggins/Owain Doull/Jonathan Dibben/Edward Clancy(Steven Burke/Andrew Tennant)
Bronze Denmark Lasse Norman Hansen/Casper von Folsach/Frederik Madsen/Niklas Larsen(Rasmus Quaade)
     
2015 Gold New Zealand Dylan Kennett/Pieter Bulling/Alex Frame/Regan Gough(Marc Ryan)
Silver Great Britain Edward Clancy/Steven Burke/Andrew Tennant/Owain Doull
Bronze Australia Alexander Edmondson/Luke Davison/Jack Bobridge/Miles Scotson(Mitchell Mulhern)
     
2014 Gold Australia Alexander Edmondson/Luke Davison/Mitchell Mulhern/Glenn O'Shea(Miles Scotson)
Silver Denmark Lasse Norman Hansen/Casper von Folsach/Alex Rasmussen/Rasmus Quaade
Bronze New Zealand Aaron Gate/Dylan Kennett/Pieter Bulling/Marc Ryan
     
2013 Gold Australia Alexander Morgan/Alexander Edmondson/Michael Hepburn/Glenn O'Shea
Silver Great Britain Edward Clancy/Samuel Harrison/Steven Burke/Andrew Tennant
Bronze Denmark Lasse Norman Hansen/Casper von Folsach/Mathias Moeller/Rasmus Quaade
     
2012 OS Gold Great Britain Edward Clancy/Peter Kennaugh/Geraint Thomas/Steven Burke
Silver Australia Jack Bobridge/Rohan Dennis/Michael Hepburn/Glenn O'Shea
Bronze New Zealand Aaron Gate/Sam Bewley/Jesse Sergent/Marc Ryan
     
2012 Gold Great Britain Edward Clancy/Peter Kennaugh/Geraint Thomas/Steven Burke(Andrew Tennant)
Silver Australia Jack Bobridge/Rohan Dennis/Michael Hepburn/Glenn O'Shea
Bronze New Zealand Aaron Gate/Sam Bewley/Westley Gough/Marc Ryan
     
2011 Gold Australia Jack Bobridge/Rohan Dennis/Michael Hepburn/Luke Durbridge
Silver Russia Alexei Markov/Evgeny Kovalev/Ivan Kovalev/Alexander Serov
Bronze Great Britain Steven Burke/Samuel Harrison/Peter Kennaugh/Andrew Tennant
     
2010 Gold Australia Jack Bobridge/Rohan Dennis/Michael Hepburn/Cameron Meyer(Leigh Howard)
Silver Great Britain Steven Burke/Edward Clancy/Ben Swift/Andrew Tennant
Bronze New Zealand Westley Gough/Peter Latham/Sam Bewley/Jesse Sergent
     
2009 Gold Denmark Casper Joergensen/Jens-Erik Madsen/Michael Faerk Christensen/Alex Rasmussen(Michael Moerkoev)
Silver Australia Jack Bobridge/Rohan Dennis/Leigh Howard/Cameron Meyer
Bronze New Zealand Westley Gough/Peter Latham/Marc Ryan/Jesse Sergent
     
2008 OS Gold Great Britain Paul Manning/Geraint Thomas/Bradley Wiggins/Edward Clancy
Silver Denmark Casper Joergensen/Jens-Erik Madsen/Michael Moerkoev/Alex Rasmussen(Michael Faerk Christensen)
Bronze New Zealand Sam Bewley/Hayden Roulston/Marc Ryan/Jesse Sergent(Westley Gough)
     
2008 Gold Great Britain Paul Manning/Geraint Thomas/Bradley Wiggins/Edward Clancy
Silver Denmark Casper Joergensen/Jens-Erik Madsen/Michael Faerk Christensen/Alex Rasmussen
Bronze Australia Bradley Mc Gee/Mark Jamieson/Graeme Brown/Luke Roberts
     
2007 Gold Great Britain Paul Manning/Geraint Thomas/Bradley Wiggins/Edward Clancy
Silver Ukraine Maksym Polyshchuk/Lubomir Polotayko/Vitaliy Shchedov/Vitaliy Popkov(Roman Kononenko)
Bronze Denmark Casper Joergensen/Jens-Erik Madsen/Michael Moerkoev/Alex Rasmussen
     
2006 Gold Australia Matthew Goss/Stephen Wooldridge/Peter Dawson/Mark Jamieson
Silver Great Britain Paul Manning/Geraint Thomas/Robert Hayles/Steven Cummings
Bronze Ukraine Volodymyr Dyudya/Roman Kononenko/Maksym Polyshchuk/Lubomir Polotayko
     
2005 Gold Great Britain Paul Manning/Christopher Newton/Robert Hayles/Steven Cummings(Edward Clancy)
Silver Netherlands Levi Heimans/Jens Mouris/Peter Schep/Niki Terpstra
Bronze Australia Matthew Goss/Stephen Wooldridge/Ashley Hutchinson/Mark Jamieson
     
2004 OS Gold Australia Bradley Mc Gee/Graeme Brown/Brett Lancaster/Luke Roberts
Silver Great Britain Paul Manning/Bradley Wiggins/Robert Hayles/Steve Cummings/(Chris Newton)
Bronze Spain Sergi Escobar/Carlos Castano/Asier Maetzu/Carlos Torrent
     
2004 Gold Australia Peter Dawson/Stephen Wooldridge/Ashley Hutchinson/Luke Roberts
Silver Great Britain Paul Manning/Christopher Newton/Robert Hayles/Bryan Steel
Bronze Spain Sergi Escobar/Carlos Castano/Asier Maetzu/Carlos Torrent
     
2003 Gold Australia Peter Dawson/Brett Lancaster/Graeme Brown/Luke Roberts
Silver Great Britain Paul Manning/Bradley Wiggins/Robert Hayles/Bryan Steel
Bronze France Jérôme Neuville/Franck Perque/Fabien Merciris/Fabien Sanchez
     
2002 Gold Australia Peter Dawson/Brett Lancaster/Stephen Wooldridge/Luke Roberts(Mark Renshaw)
Silver Germany Jens Lehmann/Guido Fulst/Sebastian Siedler/Christian Bach(Christian Lademann)
Bronze Great Britain Paul Manning/Bradley Wiggins/Chris Newton/Bryan Steel(Stephen Cummings)
     
2001 Gold Ukraine Alexander Fedenko/Alexander Simonenko/Sergej Chernyavsky/Lubomir Polotayko
Silver Great Britain Paul Manning/Bradley Wiggins/Chris Newton/Bryan Steel
Bronze Germany Jens Lehmann/Guido Fulst/Sebastian Siedler/Christian Bach
     
2000 Gold Germany Jens Lehmann/Guido Fulst/Daniel Becke/ Sebastian Siedler
Silver Great Britain Paul Manning/Bradley Wiggins/Chris Newton/Jonathan Clay
Bronze France Cyril Bos/Jérôme Neuville/ Philippe Gaumont/ Damien Pommereau
     
2000 OS Gold Germany Robert Bartko/Jens Lehmann/Guido Fulst/Daniel Becke
Silver Ukraine Alexander Fedenko/Alexander Simonenko/Sergej Matveev/Sergej Chernyavsky
Bronze Great Britain Paul Manning/Bradley Wiggins/Chris Newton/Bryan Steel
     
1999 Gold Germany Robert Bartko/Jens Lehmann/Guido Fulst/Daniel Becke/(Olaf Pollack/Christian Lademann)
Silver France Philippe Ermenault/Francis Moreau/Cyril Bos/Jérôme Neuville
Bronze Russia Eduard Gritsun/Alexei Markov/Vladislav Borisov/Denis Smyslov
     
1998 Gold Ukraine Alexander Fedenko/Alexander Simonenko/Sergej Matveev/Ruslan Podgorny
Silver Germany Robert Bartko/Guido Fulst/Daniel Becke/Christian Lademann(Thorsten Rund)
Bronze Italy Andrea Collinelli/Adler Capelli/Mario Benetton/Christiano Citton
     
1997 Gold Italy Andrea Collinelli/Adler Capelli/Mario Benetton/Christiano Citton/(Mauro Trentini)
Silver Ukraine Alexander Fedenko/Alexander Simonenko/Sergej Matveev/Alexander Klimenko
Bronze France Philippe Ermenault/Jérôme Neuville/Carlos da Cruz/Franck Perque
     
1996 Gold Italy Andrea Collinelli/Adler Capelli/Christiano Citton/Mauro Trentini
Silver France Philippe Ermenault/Jean-Michel Monin/Francis Moreau/Cyril Bos
Bronze Germany Guido Fulst/Danilo Hondo/Torsten Rund/Heiko Szonn
   
1996 OS Gold France Philippe Ermenault/Jean-Michel Monin/Francis Moreau/Christophe Capelle
Silver Russia Eduard Gritsun/Alexei Markov/Nicolai Kuznetsov/Anton Chantyr
Bronze Australia Brett Aitken/Bradley Mc Gee/Dean Woods/Stuart O'Grady
     
1995 Gold Australia Bradley Mc Gee/Stuart O'Grady/Rodney Mc Gee/Tim O'Shannessy
Silver Ukraine Alexander Simonenko/Sergej Matveev/Bogdan Bondarev/Dimitri Tolstenkov
Bronze United States Conrad Zach/Dirk Copeland/Mariano Friedickx/Matt Hamon
   
1994 Gold Germany Guido Fulst/Danilo Hondo/Jens Lehmann/Andreas Bach
Silver United States Carl Sundquist/Dirk Copeland/Mariano Friedickx/Adam Laurent
Bronze Australia Brett Aitken/Stuart O'Grady/Tim O'Shannessy/Rodney Mc Gee
   
1993 Gold Australia Brett Aitken/Stuart O'Grady/Tim O'Shannessy/Billy Shearsby
Silver Germany Guido Fulst/Thorsten Schmidt/Jens Lehmann/Andreas Bach/(Stefan Steinweg)
Bronze Denmark Jimmi Madsen/Klaus Kynde Nielsen/Jan-Bo Petersen/Lars-Otto Olsen
   
1992 OS Gold Germany Michael Glöckner/Jens Lehmann/Stefan Steinweg/Guido Fulst(Andreas Walzer)
Silver Australia Brett Aitken/Stephen McGlede/Shaun O'Brien/Stuart O'Grady
Bronze Denmark Ken Frost/Jimmi Madsen/Jan-Bo Petersen/Klaus Kynde Nielsen(Michael Sandstoed)
     
1991 Gold Germany Michael Glöckner/Jens Lehmann/Stefan Steinweg/Andreas Walzer(Guido Fulst)
Silver Soviet Union Evgeni Berzin/Vladislav Bobrik/Vadim Kravtchenko /Dimitri Neljubin(Mikhail Orlov)
Bronze Australia Brett Aitken/Stephen McGlede/Shaun O'Brien/Stuart O'Grady/(Damien Mc Donald)
   
1990 Gold Soviet Union Evgeni Berzin/Alexander Gontschenkov/Dimitri Neljubin/Valery Baturo(Evgeni Anashkin)
Silver West Germany Michael Glöckner/Stefan Steinweg/Erik Weispfennig/Andreas Walzer
Bronze Australia Brett Aitkin/Stephen McGlede/Darren Winter/Mark Kingsland
   
1989 Gold East Germany Guido Fulst/Carsten Wolf/Steffen Blochwitz/Thomas Liese(Dirk Meier)
Silver Soviet Union Evgeni Berzin/Viatcheslav Ekimov/Dimitri Neljubin/Mikhail Orlov
Bronze Italy Marco Villa/Giovanni Lombardi/Ivan Cerioli/David Solari
   
1988 OS Gold Soviet Union Viatcheslav Ekimov/Arturas Kasputis/Dimitri Neljubin/Gintaoutas Umaras
Silver East Germany Steffen Blochwitz/Roland Hennig/Dirk Meier/Carsten Wolf
Bronze Australia Brett Dutton/Wayne McCarney/Stephen McGlede/Dean Woods(Scott Mc Grory)
     
1987 Gold Soviet Union Viatcheslav Ekimov/Alexander Krasnov/Viktor Manakov/Sergej Chmelinin
Silver East Germany Steffen Blochwitz/Roland Hennig/Dirk Meier/Carsten Wolf
Bronze Czechoslovakia Svatopluk Buchta/Pavel Soukop/Miroslav Kundera/Miroslav Junec
   
1986 Gold Czechoslovakia Theodor Cerny/Ales Trcka/Pavel Soukup/Svatopluk Buchta
Silver East Germany Steffen Blochwitz/Bernd Dittert/Dirk Meier/Thomas Kapuste(Roland Hennig??)
Bronze Soviet Union Viatcheslav Ekimov/Alexander Krasnov/Viktor Manakov/Sergej Chmelinin
   
1985 Gold Italy Silvio Martinello/Roberto Amadio/Massimo Brunelli/Gianpaolo Grisandi
Silver Poland Ryszard Dawidowicz/Marian Turowski/Leszek Stepniewski/Andrzej Sikorski
Bronze Soviet Union Viatcheslav Ekimov/Alexander Krasnov/Marat Ganeev/Vassily Chtundov
   
1984 OS Gold Australia Michael Grenda/Kevin Nichols/Michael Turtur/Dean Woods
Silver United States David Grylls/Steve Hegg/Patrick McDonough/Leonard Nitz
Bronze West Germany Rolf Gölz/Roland Günther/Michael Marx/Reinhard Alber
     
1983 Gold West Germany Rolf Gölz/Roland Günther/Michael Marx/Gerhard Strittmatter
Silver East Germany Carsten Wolf/Bernd Dittert/Hans-Joachim Pohl/Mario Hernig
Bronze Czechoslovakia Ales Trcka/Pavel Soukup/Robert Sterba/Frantisek Rabon
   
1982 Gold Soviet Union Alexander Krasnow/Konstantin Khrabzov/Valery Movtchan/Sergej Nikitenko
Silver West Germany Roland Günther/Gerhard Strittmatter/Axel Bokeloh/(Michael Marx oder Günther Kobek)
Bronze East Germany Mario Hernig/Volker Winkler/Gerald Mortag/Gerald Buder/Detlef Macha
   
1981 Gold East Germany Bernd Dittert/Axel Grosser/Volker Winkler/Detlef Macha
Silver Soviet Union Alexander Krasnov/Viktor Manakov/Nikolai Kuznetsov/Alexander Kulikov
Bronze Czechoslovakia Martin Penc/Ales Trcka/Frantisek Rabon/Jiri Pokorny
   
1980 OS Gold Soviet Union Viktor Manakov/Valeri Movtchan/Vladimir Osokin/Vitali Petrakov
Silver East Germany Gerald Mortag/Matthias Wiegand/Volker Winkler/Uwe Unterwalder
Bronze Czechoslovakia Theodor Cerny/Martin Penc/Jiri Pokorny/Igor Slama
     
1979 Gold East Germany Gerald Mortag/Axel Grosser/Volker Winkler/Lutz Haueisen
Silver Soviet Union Viktor Manakov/Vassily Erlikh/Vladimir Osokin/Vitali Petrakov
Bronze Italy Maurizio Bidinost/Pierangelo Bincoletto/Silvestro Milani/Sandro Callari
   
1978 Gold East Germany Gerald Mortag/Matthias Wiegand/Volker Winkler/Uwe Unterwalder
Silver Soviet Union Vassily Erlikh/Vladimir Osokin/Vitali Petrakov/Igor Pilipenko
Bronze Switzerland Urs Freuler/Robert Dill-Bundi/Hans Känel/Walter Baumgartner
   
1977 Gold East Germany Gerald Mortag/Matthias Wiegand/Volker Winkler/Norbert Dürpisch
Silver West Germany Hans Lutz/Günther Schumacher/Peter Vonhof/ Henry Rinklin
Bronze Switzerland Robert Dill-Bundi/Daniel Gisiger/Hans Känel/Walter Baumgartner
   
1976 OS Gold West Germany Gregor Braun/Hans Lutz/Günther Schumacher/Peter Vonhof
Silver Soviet Union Vladimir Osokin/Aleksandr Perov/Vitali Petrakov/Viktor Sokolov
Bronze Great Britain Ian Banbury/Michael Bennett/Robin Croker/Ian Hallam
     
1975 Gold West Germany Günther Schumacher/Peter Vonhof/Hans Lutz/Gregor Braun
Silver Soviet Union Vladimir Osokin/Aleksandr Perov/Vitali Petrakov/Viktor Sokolov
Bronze East Germany Norbert Dürpisch/Thomas Huschke/Uwe Unterwalder/ Klaus-Jürgen Grünke
   
1974 Gold West Germany Günther Schumacher/Peter Vonhof/Hans Lutz/Dietrich Thurau
Silver East Germany Thomas Huschke/Herbert Richter/Uwe Unterwalder/ Klaus-Jürgen Grünke
Bronze Czechoslovakia Michel Klasa/?? Dolezal/?? Kocek/?? Dohnal
   
1973 Gold West Germany Günther Schumacher/Peter Vonhof/Hans Lutz/Günther Haritz
Silver Great Britain Michael Bennett/Richard Evans/Ian Hallam/William Moore
Bronze Netherlands Gerrie Fens/Peter Nieuwenhuis/Hermann Ponsteen/Roy Schuiten
   
1972 OS Gold West Germany Jürgen Colombo/Günther Schumacher/Günther Haritz/Udo Hempel
Silver East Germany Thomas Huschke/Heinz Richter/Herbert Richter/Uwe Unterwalder
Bronze Great Britain Michael Bennett/Ian Hallam/Ronald Keble/William Moore
     
1971 Gold Italy Giacomo Bazzan/Giorgio Morbiato/Pietro Algeri/Luciano Borgognoni
Silver East Germany Thomas Huschke/Heinz Richter/Herbert Richter/Uwe Unterwalder
Bronze West Germany Günther Haritz/Udo Hempel/Peter Vonhof/ Günther Schumacher/Jürgen Colombo
   
1970 Gold West Germany Günther Haritz/Udo Hempel/Peter Vonhof/Ernie Claussmeyer
Silver East Germany Thomas Huschke/Heinz Richter/Herbert Richter/ Manfred Ulbricht
Bronze Soviet Union Stanislaw Moskwin/Viktor Bykow/Wladimir Kuznetsov/Boris Semjonez
   
1969 Gold Soviet Union Stanislaw Moskwin/Viktor Bykow/Wladimir Kuznetsov/Sergej Kuskow
Silver Italy Pietro Algeri/Giacomo Bazzan/Giorgio Morbiato/Antonio Castello
Bronze France Claude Buchon/Bernard Darmet/Rene Grignon/Daniel Rebillard
   
1968 Gold Italy Cipriano Chemello/Giorgio Morbiato/Luigi Roncaglia/Lorenzo Bosisio
Silver Argentina Carlos Alvarez Seidanes/Juan Alves Gordon/Ernesto Contreras Vasquez/Juan-Alberto Merlos Toledo
Bronze Sweden Erik Pettersson/Tomas Pettersson/Gösta Pettersson/Josef Ripfel
   
1968 OS Gold Denmark Gunnar Asmussen/Per Lyngemark/Reno Olsen/Mogens Frey Jensen
Silver West Germany Udo Hempel/Karl Link/Karlheinz Henrichs/Jürgen Kissner
Bronze Italy Lorenzo Bosisio/Cipriano Chemello/Luigi Roncaglia/Giorgio Moribiato
     
1967 Gold Soviet Union Stanislaw Moskwin/Viktor Bykow/Michail Koljuschow/Dzintars Latsis
Silver Italy Cipriano Chemello/Luigi Roncaglia/Antonio Castello/Gino Pancini
Bronze West Germany Karlheinz Henrichs/Jürgen Kissner/Karl Link /Rainer Podlesch
   
1966 Gold Italy Cipriano Chemello/Luigi Roncaglia/Antonio Castello/Gino Pancini
Silver West Germany Karlheinz Henrichs/Herbert Honz/Jürgen Kissner/Karl Link
Bronze Soviet Union Stanislaw Moskwin/Michail Koljuschow/Victor Bykow/Leonid Wukolow
   
1965 Gold Soviet Union Stanislaw Moskwin/Michail Koljuschow/Sergej Teretschenko/Leonid Wukolow
Silver Italy Cipriano Chemello/Luigi Roncaglia/Vincenzo Mantovani/Aroldo Spadoni
Bronze Czechoslovakia Jiri Daler/Milan Puzrla/Frantisek Rezak/Milos Jelinek
   
1964 Gold West Germany Lothar Claesges/Karlheinz Henrichs/Karl Link/Ernst Streng
Silver Italy Attilio Benfatto/Vincenzo Mantovani/Carlo Rancati/Franco Testa
Bronze Soviet Union Stanislaw Moskwin/Sergej Teretschenko/Nicolai Kolumbet/Arnold Belgard
   
1964 OS Gold West Germany Lothar Claesges/Karlheinz Henrichs/Karl Link/Ernst Streng
Silver Italy Luigi Roncaglia/Vincenzo Mantovani/Carlo Rancati/Franco Testa
Bronze Netherlands Gerard Koel/Hendrik Cornelisse/Jacob Oudkerk/Cornelis Schuuring
     
1963 Gold Soviet Union Stanislaw Moskwin/Sergej Teretschenko/Viktor Romanow/Arnold Belgardt
Silver West Germany Lothar Claesges/Clemens Grossimlinghaus/Karlheinz Henrichs/Ernst Streng
Bronze Denmark Deut Hansen/Preben Isaksson/Leif Larsen/Kurt Vid-Stein
   
1962 Gold West Germany Lothar Claesges/Ehrenfried Rudolph/Bernd Rohr/Klaus May
Silver Denmark Deut Hansen/Preben Isaksson/Kaj E. Jensen/Kurt Vid-Stein
Bronze Soviet Union Stanislaw Moskwin/Leonid Kolumbet/Viktor Romanow/Arnold Belgardt
   
1960 OS Gold Italy Luigi Arienti/Franco Testa/Mario Vallotto/Marino Vigna
Silver East Germany Siegfried Köhler/Peter Gröning/Manfred Klieme/Bernd Barleben
Bronze Soviet Union Stanislav Moskwin/Viktor Romanov/Leonid Kolumbet/Arnold Belgardt
     
1956 OS Gold Italy Leandro Faggin/Valentino Gasparella/Antonio Domenicali/Franco Gandini
Silver France Michel Vermeulin/Jean-Claude Lecante/Rene Bianchi/Jean Graczyk
Bronze Great Britain Donald Burgess/Michael Gambrill/John Geddes/Thomas Simpson
     
1952 OS Gold Italy Marino Morettini/Guido Messina/Mino De Rossi/Loris Campana
Silver South Africa Thomas F. Shardelow/Alfred Swift/Robert Fowler/George Estman
Bronze Great Britain Ronald Stretton/Alan Newton/George Newberry/Donald Burgess
     
1948 OS Gold France Charles Coste/Serge Blusson/Ferdinand Decanali/Pierre Adam
Silver Italy Arnaldo Benfenati/Guido Bernardi/Anselm Citterio/Rino Pucci
Bronze Great Britain Alan Geldard/Thomas Godwin/David Ricketts/Wilfred Waters
     
1936 OS Gold France Robert Charpentier/Jean Goujon/Guy Lapebie/Roger Le Nizerhy
Silver Italy Bianco Bianchi/Mario Gentili/Armondo Severino/Mario Rigoni
Bronze Great Britain Harry Hill/Ernest Johnson/Charles King/Ernest Mills
     
1932 OS Gold Italy Marco Cimatti/Paolo Pedretti/Alberto Ghilardi/Nino Borsari
Silver France Amede Fournier/Rene Legreves/Henri Mouillefarine/Paul Chocque
Bronze Great Britain Ernest Johnson/William Harvell/Frank Southall/Charles Holland
     
1928 OS Gold Italy Luigi Tassellil/Giacomo Gaioni/Cesare Facciani/Mario Lusiani
Silver Netherlands Adriaan Braspenninx/Jan Maas/Johannes Pijnenburg/Piet van der Horst
Bronze Great Britain Frank Wyld/Leonard Wyld/Percy Wyld/George Southall
     
1924 OS Gold Italy Angelo De Martino/Alfredo Dinale/Aleardo Menegazzi/Francesco Zucchetti
Silver Poland Jozef Lange/Jan Lazarski/Tomasz Stankiewicz/Franciszek Szymczyk
Bronze Belgium Leonard Daghelinckx/Henri Hoevenaers/Fernaud Saive/Jean van den Bosch
     
1920 OS Gold Italy Franco Giorgetti/Ruggero Ferrario/Arnaldo Carli/Primo Magnani
Silver Great Britain Albert White/Horace Thomas Johnson/William Stewart/Cyril Alden
Bronze South Africa James Walker/William Smith/Henry Kaltenbrun/Harry Goosen
     
1908 OS Gold Great Britain Leon Meredity/Benjamin Jones/Ernest Payne/Charles Kingsbury
Silver Germany Hermann Martens/Max Gotze/Karl Neumer/Rudolf Katzer
Bronze Canada William Morton/Walter Andrews/Frederick McCarthy/William Anderson
     

results: Men's 4000-kilometer Team Pursuit European Championship

Jahr Medal Country Team
2017 Gold France Louis Pijourlet/Corentin Ermenault/Florian Maitre/Benjamin Thomas(Thomas Denis)
Silver Italia Liam Bertazzo/Filippo Ganna/Francesco Lamon/Simone Consonni(Michele Scartezzini)
Bronze Russia Alexander Evtushenko/Mamyr Stach/Dimitri Sokolov/Alekse Kurbatov(Sergei Shilov)
     
2016 Gold France Thomas Denis/Corentin Ermenault/Florian Maitre/Sylvain Chavanel(Benjamin Thomas)
Silver Italia Simone Consonni/Francesco Lamon/Michele Scartezzini/Filippo Ganna(Liam Bertazzo)
Bronze Great Britain Matthew Bostock/Kian Emadi/Mark Stewart/Oliver Wood(Steven Burke)
     
2015 Gold Great Britain Bradley Wiggins/Andrew Tennant/Owain Doull/Jonathan Dibben(Steven Burke/Matthew Gibson)
Silver Switzerland Stefan Küng/Silvan Dillier/Frank Pasche/Thery Schir
Bronze Denmark Lasse Norman Hansen/Rasmus Quaade/Casper Pedersen/Daniel Hartvig(Mathias Nielsen)
     
2014 Gold Great Britain Edward Clancy/Andrew Tennant/Owain Doull/Jonathan Dibben
Silver Germany Henning Bommel/Nils Schomber/Kersten Thiele/Theo Reinhardt(Leon Rohde)
Bronze Russia Ivan Kovalev/Evgeny Kovalev/Alexander Serov/Alexej Kurbatov(Artur Ershov)
     
2013 Gold Great Britain Steven Burke/Edward Clancy/Andrew Tennant/Owain Doull
Silver Russia Artur Ershov/Ivan Kovalev/Evgeny Kovalev/Alexander Serov
Bronze Netherlands Tim Veldt/Dion Beukeboom/Roy Eefting/Jenning Huizenga
     
2012 Gold Russia Artur Ershov/Alexei Markov/Alexander Serov/Valery Kaykov
Silver Germany Lucas Liß/Henning Bommel/Theo Reinhardt/Maximilian Beyer
Bronze Italy Elia Viviani/Michele Scartezzini/Liam Bertazzo/Ignazio Moser
     
2011 Gold Great Britain Steven Burke/Edward Clancy/Peter Kennaugh/Geraint Thomas
Silver Denmark Michael Moerkoev/Rasmus Quaade/Casper von Folsach/Lasse Norman Hansen
Bronze Russia Ivan Kovalev/Evgeny Kovalev/Victor Manakov/Valery Kaykov
     
2010 Gold Great Britain Steven Burke/Edward Clancy/Jason Queally/Andrew Tennant
Silver Russia Ivan Kovalev/Evgeny Kovalev/Alexei Markov/Alexander Serov
Bronze Netherlands Levi Heimans/Arno van der Zwet/Tim Veldt/Sipke Zijlstra